Texas Tech universitetas (JAV)

Sveiki!

Kai tik pamačiau skelbimą, kad jau vėl galima dalyvauti konkurse studijoms Texas Tech universitete, supratau, kaip greitai bėga laikas. Taigi nutariau šiek tiek aprašyti savo patirtį jau gerą mėnesį studijuojant čia, Texas Tech universiteto teisės mokykloje, tuo pačiu paskatinti kitus dalyvauti konkurse, nes atvykti studijuoti į Texasą tikrai verta!

Laikas čia bėga nepastebimai, nes vis dar galima mėgautis vasarišku oru ir visi sako, kad ruduo Lubbock’e – pats gražiausias metų laikas. Nors teisės studijos čia labai sunkios, nes reikia be išimčių ruoštis kiekvienai paskaitai, o jų kartais būna po keturias skirtingas per dieną, bet tai puiki proga įgauti žinių ir ištobulinti anglų kalbą. Ypatingai, kai dėstytojai pakviečia pristatinėti bylą, ar atsakinėti į klausimus – labai geras būdas, nori to ar nenori, įveikti auditorijos baimę ir vėl gi – tobulinti anglų kalbą. Nors studijuojant Lietuvoje taip pat turėjome nemažai dalykų, dėstomų anglų kalba, ir maniau, kad dėl kalbos barjero problemų nebus, pasirodo labai klydau. Čia dėstytojai dėsto ne lietuviams studentams, o amerikiečiams, del to jų kalba daug sunkiau suprantama. Per pirmąsias paskaitas supratau, kad mano anglų kalba toli gražu netobula – iš pradžių suprasdavau maždaug apie puse to, ką skaitydavau vadovėliuose ar dėstytojai kalbėdavo per paskaitas 🙂 , bet prabėgo mėnuo – suprantu daug daugiau ir reikšti mintis angliškai darosi vis lengviau. Geriausia anglų kalbos mokykla gyvenime – ne tada, kai savanoriškai vaikštai į anglų kalbos paskaitas ir mokiniesi žodžius – o tuomet, kai nebeturi kur dingti ir turi atsakinėti angliškai čia ir dabar prieš auditoriją, pilną žmonių, net jei ir nelabai supranti apie ką kalbi 🙂

Bet dėstytojai čia supratingi ir labai malonūs. Jei kažkas neaišku, galima eiti į asmenines konsultacijas ir aptarti probleminius klausimus. O tarptautiniai studentai čia ypatingai labai vertinami, nes jie praturtina paskaitas kitokiu požiūriu ir savomis idėjomis. Profesorė V. Sutton mane net pakvietė dalyvauti vienos mokslinės draugijos veikloje – taigi dabar esu biosaugumo centro narė čia Texas Tech ir prisidedu prie projekto apie biologinius ginklus vidurio Azijoje. Fakulteto personalas, dekanė ir prodekanai vos tik atvykus labai daug padėjo ir iki šiol, vos tik iškilus problemoms, galima iš karto kreiptis, viskas bus išspręsta. Ir apskritai žmonės čia Teksase – visi labai šilti ir be galo geri. Man, atvykusiai iš šaltos ir retai besišypsančios Lietuvos, iš pradžių buvo labai keista ir į žmonių gerumą žiurėjau per įtarumo prizmę. Bet laikui bėgant pripranti ir džiaugiesi, kad atvykai studijuoti būtent čia.

Teksasas yra labai savotiška JAV valstija, iš karto išsiskirianti iš visų kitų. Kadangi aš į JAV atvykau pirmą kartą, prieš prasidedant studijoms (o jos čia prasideda maždaug rugpjūčio viduryje), turėjau galimybę pakeliauti po 15 kitų JAV valstijų. Kai galų gale pasiekiau Teksasą ir palyginus mažą jo miestelį Lubbock’ą, kuriame ir yra įsikūręs Texas Tech universitetas – buvau gerokai nustebinta ir šiek tiek šokiruota. Kaip išsireiškė mūsų kolegė Ernesta I.: “Texasas – lietuviško rūgpienių kaimo atitikmuo Amerikoje”. Labai taiklūs žodžiai, nes tik atvykęs čia pasijunti, kad atsidūrei dykynėje, viduryje nežinia kur 🙂 Aplinkui kaimiški vaizdeliai, rančos, arklių ganyklos, laukai apsodinti medvilne, apšepusios degalinės viduryje plyno lauko – kaip iš filmų apie laukinius vakarus 🙂 Texasas – tikrai kaubojų kraštas. Bet kai apsipranti čia, pradedi tą krašta įsimylėti. Ypač dėl kraštovaizdžio, kuris geriau apžiūrėjus ir pakeliavus pasirodo labai egzotiškas, laukinis: su žodžiais neapibūdinamo grožio kalvomis, milijonais vėjo malūnų ant jų, dykumoje pasislėpusiais ežerais, kaktusais apaugusiomis pakrantėmis. Taip pat dėl žmonių – kurie kaip minėjau, ypatingai malonūs ir paslaugūs.

Pats miestelis – Lubbock’as, nors ir mažytis, bet grynai studentų miestas, gyvenimas jame tiesiog verda. Texas Tech universitete mokosi apie 35 000 studentų, tai gi čia visuomet kažkas vyksta, priklausomai nuo pomėgių, kiekvienas gali atrasti būdą, kaip smagiai praleisti laiką. Aš asmeniškai čia visuomet jaučiuosi užimta kažkokia veikla ir labai gaila, kad para turi tik 24 valandas, nes norisi tiek daug nuveikti, o laikas bėga taip greitai. Universiteto miestelis, įsikūręs pačiame Lubbock’o centre, – be galo jaukus ir tvarkingas. Tai tarsi atskira studentų teritorija, su didžiuliu baseinu, kurį veikiau pavadinčiau pramogų parku, moderniu sporto centru, kur galima užsiimti ko gero visomis įmanomomis sporto šakomis, keletu stadionų įvairių sporto rūšių varžyboms stebėti, teatru ir kino teatru, koncertų sale. Visos šios pramogos Texas Tech studentams – nemokamos, tiesiog reikia sekti įvykius ir nepražiopsoti renginių 🙂 Ir aišku nepamiršti – pagrindinis tikslas čia atvykus yra itin kokybiškos teisės studijos, nes Texas Tech teisės mokykla pripažinta viena geriausių JAV. Šiam tikslui veikia biblioteka, skirta tik teisininkams, dirbanti visą parą 🙂 Ten galima net nakvoti 🙂 Dar vienas įdomus dalykas bibliotekoje – maži tamsūs belangiai kambariukai studentams, kuriuose galima užsidaryti tartum celėje ir ramiai bei netrukdomai studijuoti 🙂 Žodziu gyvenimas čia – ypatingai idomus, pilnas įspūdžių ir neįkainojamos patirties.

Taigi linkėjimai visiems iš vis dar saulėto ir vasaros karščiu tebealsuojančio Teksaso platybių! Ypatingi linkėjimai visam Teisės fakulteto personalui ir mano mieliesiems dabar jau penktakursiams grupiokams! Kad ir kokie čia žmonės geri bebūtų, mūsų teisininkų kursas Lietuvoje nepalyginamai geresnis!

 

Su pagarba,

Audronė Katiliūtė