VDU TF studento patirtis dalyvaujant projekte „Narkotikų legalizavimo Maltoje teisinis vertinimas ES kovos su narkotikais kontekste”

VDU Teisės fakulteto studentas Matas Baronas 2022 m. liepos – rugpjūčio mėnesiais dalyvavo vykdant projektą „Narkotikų legalizavimo Maltoje teisinis vertinimas ES kovos su narkotikais kontekste”. Tyrimo metu planuota ir pilnai įgyvendinta teisinio sprendimo Maltoje legalizuoti teisę pilnamečiams asmenims turėti iki 7 gramų kanapių asmeniniam naudojimui palyginimas su Nyderlandų ir Lietuvos reguliavimu. Taip pat buvo vertinama, kiek toks Maltos žingsnis atitinka ES kovos su narkotikais politiką.

Matas pažymi, kad „iš pirmo žvilgsnio užduotis gali atrodyti sudėtinga, atsižvelgiant į projekto trukmę ir vasariškas pagundas, tačiau bijoti tikrai nėra ko. Šių projektų dėka įgytos mokslinės kompetencijos garantuotai leis kiekvienam lengviau parašyti bakalauro ar magistro darbus, svarbiausia, atvers akis į platųjį mokslo pasaulį, kuris leis nors trumpam pamiršti žodžius: rutina ir nuspėjamumas. Žinoma, pasiekti ir pilnai kokybiškai įgyvendinti visus užsibrėžtus tyrimo tikslus yra neginčytinai sunkus darbas, tad verta atsiminti lietuvių liaudies išmintį: devynis kartus pamatuok, o dešimtą kirpk.”

Matas džiaugiasi, kad išsikėlė sau tokį iššūkį ir pasiekė tokius rezultatus. Nors pasirinkta tema buvo sudėtinga ir reikalavo didžiulio įdirbio, vien įsigilinti į palyginimui pasirinktų valstybių nacionalines politikas ir niuansus, pats duomenų paieškos procesas teikė studentui savotišką džiaugsmą ir skatino gilintis toliau.

Kalbant apie iššūkius, kaip vieną pagrindinių Matas išskiria šaltinių trūkumą. Studentas pataria, kad „siekiant išvengti klasikinės situacijos, kuomet sugaištama per daug laiko prie idėjos, o ji dėl šaltinių trūkumo pasirodo praktiškai neįgyvendinama, siūlau apie temą surasti bent 10 patikimų mokslinių šaltinių, besiruošiantiems rašyti mokslinius darbus. Mano patarimai kolegoms, siekiantiems kuo sklandžiau įgyvendinti tokius projektus – laikykitės plano, būkite pasiruošę pakeisti savo nuomonę ir nepabijokite išsiversti, ir skaityti užsienio autorių šaltinius, neapsiribojant vien anglų kalba. Apibendrinant, dvejojančius dėl mokslinės veiklos palieku su citata, priskiriama Konfucijui: „Mokslai be apmąstymų nenaudingi, o apmąstymai be mokslų pavojingi.“”