Teisės fakulteto dekanas prof. D. Žalimas – konferencijoje „Šimtas Latvijos Konstitucijos metų“

Vasario 16-ąją, Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, VDU Teisės fakulteto dekanas, profesorius Dainius Žalimas skaitė pranešimą tarptautinėje konferencijoje „Šimtas Latvijos Konstitucijos metų“ („100 years of the Satversme“), kuri vyko Rygos pilyje. Konferenciją organizavo Latvijos mokslų akademija ir Latvijos Prezidento kanceliarija.

Pasak prof. D. Žalimo, Latvijos Respublikos Konstitucija (latv. Satversme), priimta 1922 m. vasario 15 d., yra seniausia galiojanti Vidurio ir Rytų Europos regiono konstitucija ir šeštoji iš seniausių respublikinių konstitucijų pasaulyje. Konstitucijai skirtą konferenciją savo kalbomis pradėjo Latvijos ir Vokietijos prezidentai, joje taip pat dalyvavo Lenkijos, Estijos, Latvijos universitetų profesoriai.

„Turėjau garbės pasveikinti latvius šia proga ir priimti jų sveikinimus Vasario 16-osios proga. Buvo malonu skaityti pranešimą suprakonstitucionalizmo ir Lietuvos konstitucinio tapatumo tema, kurio pagrindas – Lietuvos Konstitucinio Teismo 2014–2020 m. suformuluota Lietuvos valstybės pamatinių konstitucinių aktų ir Konstitucijos pataisų konstitucingumo doktrina. Ji skirta toms pačioms demokratinėms vertybėms, kuriomis grindžiama ir Latvijos bei kitų Europos šalių konstitucijos, ginti ir puoselėti“, – sakė VDU Teisės fakulteto dekanas.

Profesorius kartu su kitais konferencijos dalyviais prisiminė, jog Vasario 16-oji yra dviejų iš trijų Lietuvos valstybės pamatinių konstitucinių aktų diena – 1918 m. Lietuvos Tarybos nutarimo ir 1949 m. Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio (LLKS) Tarybos deklaracijos. Fundamentalūs šių aktų principai – Nepriklausomybė, Demokratija ir prigimtinis žmogaus teisių pobūdis – turi virškonstitucinę galią. Iš visų trijų aktų (dar 1990 m. kovo 11 d. LR Aukščiausios Tarybos Nepriklausomybės atkūrimo akto) kyla galiojanti Konstitucija.

„1949 m. vasario 16 d. LLKS Tarybos deklaracijoje išreikšta daugiausia šiuolaikinių Lietuvos konstitucinių tradicijų, tarp kurių parlamentinė respublika (įsipareigojant vadovautis 1922 m. Konstitucijos dvasia), vakarietiška geopolitinė orientacija ir totalitarizmo atmetimas. Pagal Deklaraciją Lietuvos Respublika pirmą kartą įsipareigojo laikytis Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos. Tad LLKS Tarybos ir jos Deklaracijos niekam nepavyks nugramzdinti į užmarštį“, – teigė prof. D. Žalimas.