VDU Teisės fakulteto komanda – tarptautinės teisės konkurso II vietos laimėtojai

Vytauto Didžiojo universiteto Teisės fakulteto komanda išbandė savo jėgas draugiškame turnyre Vienoje

Philip C. Jessup („Jessup 2016“) tarptautinės teisės teismo inscenizacijos konkursas – vienas didžiausių pasaulyje. Jis rengiamas nuo 1959 m. Dalyvauti jame kasmet susirenka daugiau kaip 550 teisės universitetų komandų iš 80 šalių.

Konkursas vyksta pagal Tarptautinio Teisingumo Teismo Statutą ir yra sudarytas iš įvairių aktualių tarptautinės teisės problemų, pristatant argumentus rašto darbuose ir kalbėjimo turuose anglų kalba. Šių metų temos – itin kompleksinės, atliepiančios šiandienos situaciją: susijusios su valstybių vykdomu masiniu sekimu, šnipinėjimu, kibernetinėmis atakomis, terorizmu ir žmogaus teisėmis.

Vytauto Didžiojo universitetą, 2016 m. vasario 25-27 d. Austrijos sostinėje, Vienoje, vykusiame Jessup European Friendly turnyre, skirtame nacionalinių turų neturėjusių šalių komandoms, atstovavo Teisės fakulteto studentai Dovilė Stankevičiūtė, Laura Pociūtė ir Deividas Užkurys. Šiame turnyre VDU Teisės fakulteto (TF) komanda iš 12 dalyvių užėmė 2-ąją vietą, pasiekusi 4 pergales iš keturių galimų prieš Albanijos, Liuksemburgo, Kipro ir Šveicarijos komandas, pateko į finalą, kur po sunkios kovos teko pripažinti Izraelio komandos pranašumą.

Dar vienas įvertinimas – lietuviai pateko ir į geriausių turnyro kalbėtojų dešimtuką – Laura Pociūtė užėmė 5 vietą, Dovilė Stankevičiūtė – 8 vietą.

Po konkurso Vienoje D. Užkurys, kalbėdamas apie savo įspūdžius, pabrėžė, kad šis turnyras buvo rimtas iššūkis savo jėgoms išbandyti. „Šis konkursas mums parodė, kuriose vietose esame gerai pasirengę ir kur dar reikėtų padirbėti. Draugiškas turnyras buvo gera proga išbandyti save prieš kitų valstybių komandas ir įvertinti savo pasirengimą. Sustiprėjome, įgijome pasitikėjimo savimi. Turime dar tris savaites spragoms užpildyti ir pritaikyti Vienoje įgautas žinias ir patirtį. Dabar mūsų tikslas – kaip įmanoma geriau pasirengti konkursui ir puikiai pasirodyti pagrindiniame Jessup turnyre Vašingtone, kuris vyks kovo 27 – balandžio 2 dienomis“, – sakė D. Užkurys.

L. Pociūtė teigia, kad dalyvavimas šiame konkurse buvo vienas geriausių jos priimtų sprendimų studijuojant teisę, kadangi tokios patirties ir praktinio žinių pritaikymo neįmanoma išmokti vien sėdint auditorijoje ir klausantis paskaitų. „Šiame konkurse sudaroma galimybė įsijausti į advokato vaidmenį ir atsistojus prie tribūnos įtikinamai išdėstyti teisėjų kolegijai savo poziciją, kuri turi būti paremta geromis tarptautinės teisės žiniomis, bylų pavyzdžiais ir gebėjimu atsakyti į teisėjų klausimus. Per šį laikotarpį spėjom artimai susibendrauti, nes kartu keliaujam, daug susitikimų organizuojame savaitgaliais. Visi esame iš vieno kurso, susitinkam dar ir paskaitose, todėl juokaujame, kad su komandos nariais praleidžiam daugiau laiko negu su šeima ar kitais draugais”, – sako L. Pociūtė. Neretai tie patys žmonės konkurse dalyvauja ir kitais metais, iš pradžių – kaip dalyviai, o vėliau ir kaip komandų treneriai arba teisėjai. Justina Gabrielaitytė – VDU TF komandos trenerė – taip pat yra dalyvavusi šiame konkurse, ir net baigusi studijas universitete dalijasi konkurse įgyta patirtimi ir žiniomis su studentais.

Pasitikėjimas, pagalba ir patirtis yra tai, kas įkūnija šio renginio esmę. Žinojimas, kad svarbus kiekvienas komandos narys ir tai, kad komanda yra nedalomas vienetas, kur vieno pergalė yra visų pergalė ir kiekvieno klaida yra bendra ir kur pastiprindamas kitą sustiprėji pats. Rezultatas ar net ir laimėjimas yra svarbi, bet tikrai ne esminė šios neįkainojamos patirties dalis. Sugebėjimas išlikti sudėtingiausiose situacijose vardan bendro tikslo yra šio sudėtingo žaidimo variklis ir jėga, neleidžianti dalyviams pamiršti šios patirties dar daugelį metų, norint vienaip ar kitaip vėl būti šio renginio dalimi.