Teisės studentai – Lietuvos atstovai konkurse JAV

VDU Teisės fakulteto „Jessup“ komanda: Dovilė Stankevičiūtė, Deividas Užkurys ir Mindaugas Naučius atstovavo Lietuvai tarptautiniuose Philip C. Jessup („Jessup 2017“) raunduose, kurie vyko balandžio 9-15 dienomis Vašingtone, JAV. Šiemet yra 58 metai, kai šis konkursas organizuojamas, jame dalyvauja daugiau nei 550 teisės universitetų iš 80 šalių.

„Mano patirtis konkurse leidžia drąsiai pasakyti, jog „Jessup“ – tai nepamatuojamai daugiau negu tik teisės konkursas. Pirmiausia, tai yra bendruomenė, suvienijanti teisės studentus, praktikus ir mokslininkus iš pačių įvairiausių pasaulio valstybių, kurie daugiau nei pusę metų sprendžia ir ieško argumentų aktualioms teisinėms problemoms“, – teigia jau trečiąjį kartą konkurse dalyvaujanti  VDU Teisės fakulteto „Jessup“ komandos narė Dovilė Stankevičiūtė. Anot jos, tarptautiniai konkurso raundai, kasmet vykstantys Vašingtone, JAV, tik vainikuoja šį komandų darbą. Dėl to, galima sakyti, kad čia sutinki ne 140 priešininkų komandų, bet kolegas, palaikančius vieni kitus ir besidžiaugiančius kitų komandų sėkme

Dovilei antrina kitas komandos narys Deividas Užkurys, teigdamas, kad galima sakyti, kad yra susiformavusi Jessup bendruomenė, visi atvyksta turėdami juos vienijantį bendrą tikslą – rūpestį mūsų visų bendra ateitimi ir didžiulį pasiryžimą būti teigiamų pokyčių dalimi ir tikėjimą tarptautinės teisės galimybe įtakoti šiuos procesus.

Kaip „Jessup“ išskirtinumą Dovilė pabrėžia ir tai, kad šis renginys iš tiesų yra tarptautinis – čia suvažiuoja virš 140 komandų iš daugiau nei 80 valstybių, taipogi ir iš tokių valstybių kaip Bangladešas, Nepalas ar Palestina, kur studentai šiam konkursui ruošiasi sunkiai įsivaizduojamose sąlygose ar net karinių veiksmų zonose. „Jessup“ konkurso organizatoriai kiekvienais metais deda didžiules pastangas, kad šių ir kitų valstybių komandos galėtų dalyvauti konkurse. Todėl „dalyvavimas „Jessup“  leidžia vienoje vietoje sutikti ir pažinti studentus iš įvairiausių valstybių, kas neabejotinai praturtina kiekvieną dalyvį, suteikia patirties ir suvokimo apie šių šalių teisines, studijų sistemas ir galimybę tiesiog pasidalinti studentų kasdienybe. Galimybę pažinti kitų valstybių kultūras suteikia kasmet organizuojamas „Go national“ renginys, kur konkurso dalyviai dalyvauja vilkėdami tautinius kostiumus. Be to, tai, kad šiems konkurso raundams teisėjauti mokslininkai ir teisės praktikai sugrįžta vėl ir vėl, o kai kurie iš jų vienaip ar kitaip dalyvauja konkurse jau daugiau nei 20 metų,  taip pat rodo, jog šio konkurso misija bei vertė yra svarbi tiek jo dalyviams – studentams, tiek ir bendrai visai teisininkų bendruomenei“, teigia Dovilė. Kadangi Deividas su Dovile tarptautiniuose raunduose dalyvavo jau antrą kartą iš eilės, Deividas pažymėjo, kad buvo smagu ir dar kartą susitikti su dalyviais ir teisėjais iš praėjusių metų.

Dovilė akcentuoja ir asmeninę konkurso naudą – pats pasiruošimas šiam konkursui lavina tokius esminius teisininko gebėjimus, kaip teisinis mąstymas, argumentavimas, rašymas, analizė, viešas kalbėjimas, ko vien studijų dalykų metu nėra įmanoma išmokti. Todėl dalyvavimas šiame konkurse yra pats efektyviausias ir greičiausias būdas suformuoti šiuos svarbius įgūdžius bei įgyti praktinės patirties.

Vienas iš „Jessup“  komandos narių Deividas Užkurys savo dalyvavimą „Jessup“ konkurse įvardija kaip geriausia, kas galėjo nutikti studijų metais. Deivido nuomone, kiekvienas teisės studentas, kuris ateityje sieja savo gyvenimą su teisininko profesija, tiesiog privalo išbandyti savo jėgas šiame konkurse. Deividas pabrėžė, kad varžovų komandos yra labai stiprios ir niekada negali nuspėti, kas, teisėjų nuomone, laimėjo raundą. Šiemet komandai iš keturių raundų pavyko laimėti du – prieš Kazachstaną ir Izraelį, bei pakilti 14 pozicijų aukščiau nei pernai metais, todėl komanda savo rezultatais ir pasirodymu labai džiaugiasi. Nors pasiruošimas konkursui praktiškai trunka nuo pat rugsėjo mėnesio, Deivido nuomone, buvimas Vašingtone ir varžymasis su pačiomis stipriausiomis teisės mokyklomis galiausiai viską atperka. „Iš tiesų, yra sunku apibūdinti, kaip vyksta konkursas, ir tik sudalyvavęs jame gali suvokti konkurso dydį ir mastą. Nors jau šiemet baigiu teisės studijas, norėčiau tęsti dalyvavimą Jessup kaip teisėjas ar treneris, nes bet kokiu atveju, sudalyvavęs Jessup niekada negali to užmiršti ir norisi dalyvauti konkurse vėl ir vėl“, – teigia Deividas.

VDU TF „Jessup“ komanda dėkoja rėmėjams: