„Diena su teisėju 2015“: asmenukės, šuns dalybos ir šiuolaikinio teisėjo paveikslas

„Visi stereotipai sugriauti – teisėjai yra žmonės, turintys jausmus, šeimas, mokantys džiaugtis ir užjausti. Jie tokie patys, kaip visi mes, tačiau išdrįsę pasirinkti sunkų profesinį kelią. Norint būti teisėju reikia įdėti labai daug darbo, o juo tapus, to darbo dar daugiau. Visgi ir tai teisėjams nekliudo išlikti šiltiems ir paprastiems, net sutikti drauge pasidaryti asmenukę!”, – savo įspūdžiais po dienos, praleistos su teisėju, dalinosi Vilniaus universiteto Teisės fakulteto studentės.

Projekte „Diena su teisėju 2015“ 17-oje šalies teismų visą lapkričio mėn. lankėsi ir iš viso 22 dienas praleido 32 Vilniaus universiteto, Mykolo Romerio universiteto ir Vytauto Didžiojo universiteto Teisės fakultetų studentai, kurie turėjo galimybę stebėti teisėjo darbo dieną – nuo rytinės kavos, aptariant dienotvarkę, iki teismo posėdžių ir bendravimo su žurnalistais.

Vakar vykusiame Teismų įsteigimo dienos minėjimo renginyje projekto dalyviai vardijo jiems labiausiai įstrigusius faktus iš teisėjų darbo virtuvės.

Studentams didžiausią įspūdį paliko baudžiamųjų bylų nagrinėjimo procesas. „Šiose bylose gausu kraupių ir nelinksmų dalykų, o teisėjas į visa tai turi įsigilinti ir po darbo sugebėti atsiriboti – tai tikrai nelengva“ – kalbėjo vaizdo siužetus apie praleistą dieną teismuose pristatę būsimieji teisininkai.

Visgi iš teismų studentai parsinešė ir linksmesnių istorijų. Teisėjai su studentais dalinosi pavyzdžiais iš savo praktikos, kuomet tenka nagrinėti bylas dėl santuokos nutraukimo ir šalys pasidalina visą turtą, bet nesusitaria dėl šuns ar katės padalinimo: „Mano praktikoje buvo atvejis, kai bylos šalims nepavykus susitarti ir nė vienam nenorint atiduoti mylimo augintinio, galiausiai asmenys nusprendė susitaikyti“, – pasakojo Vilniaus apygardos teismo teisėja.

Renginio metu buvo diskutuojama apie inovacijų taikymą teismuose. „Niekada negalvojau, kad šiuolaikiniai teisėjai savo darbe naudoja tiek daug IT įrankių – pradedant informacinėmis sistemomis, automatiniu bylų skirstymu, baigiant nuotoliniais teismo posėdžiais, kur teisėjai gali apklausti ir susisiekti su kitose šalyse esančiais ir į teismą atvykti negalinčiais asmenimis“, – stebėjosi projekto dalyviai.

„Nors kokybiškam teismų darbui svarbiausia ne informacinės technologijos, o geras teisėjas, visgi be inovacijų teisininkai savo darbo šiandien neįsivaizduoja“, – kalbėjo Vilniaus universiteto Civilinio proceso ir romėnų teisės instituto vadovas prof. Vytautas Nekrošius.

Projektas „Diena su teisėju“ – Nacionalinės teismų administracijos ir Vilniaus universiteto Teisės fakulteto inicijuotas edukacinis projektas, skirtas populiarinti teisėjo profesiją, padedant studentams asmeniškai susipažinti su Lietuvos teisėjais, jų darbu ir kasdienine teismo veikla. 2015 m. projekto partneriais tapo Mykolo Romerio universitetas bei Vytauto Didžiojo universitetas.