Teisės fakultete vyko apskritojo stalo diskusija „Teisė į gynėją Lietuvoje ir tarptautiniai standartai“

2018 m. kovo 15 d. Teisės fakultete vyko apskritojo stalo diskusija „Teisė į gynėją Lietuvoje ir tarptautiniai standartai“, organizuota VDU TF kartu su Žmogaus teisių stebėjimo institutu.

Diskusijoje dalyvavo atstovai iš Kauno apylinkės ir apygardos teismų, prokuratūros, advokatai ir mokslininkai. Diskusijos metu Žmogaus teisių stebėjimo institutas pasidalijo įdomiu ir vertingu jų atliktu tyrimu apie advokato prieinamumą baudžiamosiose bylose (tyrimo duomenys laisvai prieinami internete: http://hrmi.lt/prieinamas-teisingumas-teises-i-advokata-tyrimas-2017/ ).

Diskusijos metu praktikai ir mokslininkai aptarė esmines šiuo metu egzistuojančias problemas ir galimus jų sprendimo būdus. Žmogaus teisių stebėjimo institutas taip pat pristatė laisvai prieinamą virtualų mokymo kursą Naujausi Europos teisės standartai baudžiamajame procese (www.be-ribu.lt ).

 

 

Magnusson ir VDU Teisės fakultetas dovanoja nemokamą paskaitą ateities teisės lyderiams

Tarpdisciplininiame projekte – teisės, IT ir etikos tyrinėjimai

Technologijų tobulėjimas atnešė sparčių pokyčių visose gyvenimo srityse – tačiau kartu ir nerimo. Kaip teisininkams ir kitų sričių atstovams suspėti su šia pažanga? Kiek pagrindo turi nuogąstavimai, kad robotikos pažanga baigsis „Terminatoriaus“ scenarijumi? Kaip reguliuoti precedento neturintį technologijų progresą? Šiuos ir kitus klausimus sprendžia tarpdisciplininis projektas, kurį vykdo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkai, planuojantys bendradarbiauti su tyrėjais JAV ir Europoje.

Naujasis projektas skirtas tarpdisciplininiams trijų sričių tyrinėjimams – aktualiems technologijų, etikos ir teisės klausimams. Pasak vieno iš projekto iniciatorių, VDU Teisės fakulteto prodekano skaitmenizacijai dr. Pauliaus Astromskio, didžiausias dėmesys bus skiriamas teisinės bazės pokyčiams, kuriuos lemia technologijų plėtra.

„Technologijų kontekste būtina iš naujo įvertinti visą teisyną – nuo teisės idėjos, vertybių suvokimo, iki teisėkūros procedūrų, teisinių normų ir pagaliau kasdieninių veiksmų. Įstatymai čia yra tik priemonė vertybių įgyvendinimui. Todėl prieš priimant konkretų įstatymą, skirtą robotams, reikia atsakyti, kokios vertybės turi būti diegiamos į technologijas ir kiek technologijų reikėtų įsileisti į teisėkūros procesą, siekiant suspėti su nuolatiniais pokyčiais“, – samprotauja teisininkas.

 

Vietoj išmaniųjų telefonų – žmogaus projekcija

Technologijų tyrimus projekte vykdantis VDU Informatikos fakulteto profesorius Tomas Krilavičius prognozuoja, kad universalių automatizavimo sprendimų (tarp jų ir robotų), atliekančių labai skirtingas užduotis, artimoje ateityje nebus, o humanoidai, atrodantys kaip žmonės, tikriausiai apskritai netaps tikrove – priešingai nei rodoma filmuose. Labiau tikėtina, kad dirbtinis intelektas su žmonėmis sąveikaus ne per robotus, o per aplinką, iš debesų (angl. cloud computing), kaip asmeninis komunikatorius, kuris pakeis dabartinius išmaniuosius telefonus.

„Tai bus kažkas, kas bus aplink mus visur, galbūt net neliks telefono, nes kalbėsimės su kambariu, arba atsiras projekcija, žmogaus atvaizdas, su kuriuo bendrausime – kažkas panašaus į programas „Cortana“, „Siri“, „Google Now“, tik jis išplis į visas gyvenimo sritis, kaip dabartiniai išmanieji telefonai. Žmogui patogiausia komunikuoti balsu, tad reikės mažiau spaudyti“, – spėja profesorius.

Kita vertus, jau dabar pastebima, kad tokios plačios, kompleksinės sistemos, apimančios kelias skirtingas sritis, kuriose atskiri elementai yra priklausomi vieni nuo kitų, gali sukelti problemų. „Pavyzdžiui, galite įsivaizduoti, kokių bėdų kiltų, jei visame Kaune būtų atjungta elektra – jau vien todėl, kad sudėtingose sistemose keblu identifikuoti gedimo priežastį. Panaši krizė buvo nutikusi JAV, kai dėl programinės įrangos klaidos elektros neteko milijonai gyventojų. Atjungus internetą taip pat viskas sustotų“, – pasakoja mokslininkas.

 

Griežtesnė duomenų apsauga ir „dirbtiniai teisininkai“

Kitas aktualus klausimas, kuriam dėmesį skirs projekto tyrėjai – asmeninių duomenų prieinamumas internete, nes „Google“ ir kitos kompanijos apie žmones šiuo metu surenka nepaprastai daug informacijos. Dėmesį į tai jau atkreipė ir Europos Sąjunga – nuo gegužės 25 d. bendrijos narėse įsigalios nauji reikalavimai, skirti griežtesnei duomenų apsaugai: numatomos naujos pareigos duomenų tvarkytojams, papildomos teisės jų savininkams, didelės sankcijos pažeidėjams. Tačiau vien įstatymų nepakanka – reikia skatinti ir pačių žmonių sąmoningumą.

„Apie žmones surenkama labai daug duomenų – kur vaikščiojate, kada kur esate, kada keliatės, ką valgote, su kuo susirašinėjate, kokias sąskaitas išrašinėjate, taip pat Jūsų pašto turinys, ką perkate ir taip toliau. Kaip tą suvaldyti, kaip užtikrinti, kad ši informacija nebus panaudota netinkamai? Įstatymų bazė yra, tačiau internetui sunku ją pritaikyti, kai informaciją taip lengva pašalinti ar papildyti. Kaip įrodysi, kad straipsnis buvo, jei kitą dieną jis ištrintas? Prie to dar prisideda visos naujos finansinės technologijos. Keičiasi veikimo modeliai, o teisinė bazė vis dar sena, atėjusi iš XX amžiaus“, – apibendrina prof. T. Krilavičius.

Vienas iš būdų, kaip technologijų plėtra padeda teisininkams atsinaujinti – taip vadinamas „dirbtinis teisininkas“, arba dirbtinio intelekto programos, kurios vykdo rutinines, paprastai jauniems darbuotojams priskiriamas užduotis.

„Šios sistemos dirba daug greičiau ir tiksliau nei žmogus, niekada nepavargsta, neprašo pakelti algos ar laisvadienių, nepatiria nuotaikų svyravimo – tai paverčia šias sistemas veiklos efektyvumo garantu“, – paaiškina P. Astromskis, čia pat patikslindamas, jog tuomet gydytojai, teisininkai ir kitų profesijų atstovai galės daugiau dėmesio skirti prasmingesniems darbams su žmonėmis, pacientais, klientais. Dirbtiniam intelektui tokių darbų patikėti negalima, nes jis neturi empatijos ir kitų žmogiškų bruožų.

Mokslininkas pastebi, kad prie XXI a. reikalavimų prisitaikyti reikia ne tik teisės, bet ir kitų sričių darbuotojams. Liko tik laiko klausimas, kol visi rutininiai darbai bus automatizuoti – pirmiausia tą pajaus vairuotojai ir fabrikų darbuotojai. Saugiausios profesijos – tos, kurios reikalauja kūrybiškumo ir empatijos, gebėjimo spręsti sudėtines užduotis, veikti tarpdisciplininėje erdvėje. Į šių gebėjimų tobulinimą orientuotis turėtų ir visos ugdymo įstaigos – kaip ir į visiškai naujų specialybių poreikį.

 

Nedarbo krizės dėl robotų nebus

Vis dėlto, dėl prarandamų darbo vietų ar, tuo labiau, žmonijos užkariavimo kaip filme „Terminatorius“, labai nerimauti nereikėtų – prof. T. Krilavičius tikina, jog automatizavimas ir taikomi dirbtinio intelekto metodai dar nėra tiek pažengę, kad galėtų pakeisti žmones, ypač ten, kur reikia daugiau lankstumo, žmogiškumo.

„Viena parduotuvė bandė darbuotoją robotą, tačiau po savaitės jį atleido. Pirkėjas jo paklausė „Kur alus?“, robotas atsakė „Alkoholio skyriuje“. Viskas teisingai, bet nenaudinga. Dirbtinio intelekto sprendimai dažnai dar nereaguoja į signalus, iš kurių aišku, ko žmogus prašo, mažai tokių, kurie mokosi stebėdami žmogaus elgesį“, – pastebi prof. T. Krilavičius.

Informatikas pažymėjo, jog technologijų progresas nuolat keičia darbus, tačiau įsidarbinimo krizės dėl to iki šiol nebuvo – vienas profesijas keičia kitos, o dirbančių žmonių, turinčių reikiamas kompetencijas, nuolat trūksta.

„Per artimiausią dešimtmetį smarkiai išaugs teisės technologų, teisinių projektų vadybininkų ir panašių hibridinių specialistų poreikis. Tam jau dabar turėtų būti adaptuojamos teisės programos, nes šiemet įstojęs į universitetą, realiai į darbo rinką jis ir išeis po 4-5 ar daugiau metų“, – teigia dr. P. Astromskis.

 

Bendradarbiaus su svarbiausiais JAV ir Europos tyrimų centrais

VDU projektas „Ateities teisės, etikos ir intelektualių technologijų integralumo studija“ yra finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis. Projekto vadovas – VDU Taikomosios etikos tyrimų klasterio vadovas prof. dr. Johnas Stewartas Gordonas.

Išskirtinis dėmesys projekto metu bus skiriamas tarptautiniam bendradarbiavimui – planuojama dalyvauti ir organizuoti tarptautines diskusijas, konferencijas, kūrybines dirbtuves, vizitus pagrindiniuose JAV ir Europos tyrimų centruose.

„Vienas pagrindinių projekto tikslų ir yra sudaryti ryšių, kontaktų tinklą. Ši tema – technologijos ir jų reguliavimas – yra labai plati, pasaulinio lygio, todėl kito pasirinkimo ir negali būti. Norėdami priimti lokaliai teisingus sprendimus, privalome atsižvelgti į globalias tendencijas ir pasaulinius standartus“, – paaiškina P. Astromskis.

Praėjusių metų pabaigoje VDU projektas pateko tarp laimėjusiųjų konkursą aukšto lygio mokslinių tyrimų finansavimui pagal 2014-2020 m. ES investicijų veiksmų programos priemonės Nr. 09.3.3-LMT-K-712 veiklą „Mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio MTEP projektus“.

Šešeriems metams akredituota VDU TF Teisė ir finansai bakalauro programa

12366188_10156409156335457_6481389953015941782_o

 

VDU TF nori pasidalinti džiugiomis naujienomis dėl Teisė ir finansai bakalauro programos išorinio tarptautinio vertinimo rezultatų. Studijų kokybės vertinimo centras teigiamai įvertino programą ir akreditavo ją maksimaliam laikotarpiui – 6 metams.

Ekspertų vertinimu, yra užtikrinamas prasmingas studijų programos turinys ir tinkami studijų rezultatai. Teigiamai buvo įvertinti studijų programos pokyčiai, kurie buvo įgyvendinti atsižvelgiant į studentų ir socialinių partnerių pasiūlymus siekiant padidinti studijų programos absolventų įsidarbinamumą.

Itin palankiai ekspertai atsiliepė apie fakulteto ir socialinių partnerių suteikiamas studentams galimybes atlikti praktiką. Kaip stiprioji programos pusė įvardijama studentų galimybė dalyvauti teisiniuose tyrimuose (pavyzdžiui, Ateities teisės laboratorijos veiklose), vykdoma judumo finansavimo programa.

Atsiliepdami apie programos dėstytojų kvalifikaciją, ekspertai pažymėjo, kad dėstytojai skatinami dalyvauti mokslinėje, ekspertinėje ir viešoje veikloje bei kelti profesinę kvalifikaciją, yra labai atsidavę. Teisės fakultetas buvo įvardintas kaip turintis aukštais standartais pagrįstą kokybės užtikrinimo politiką, kurią įgyvendina praktikoje, o tai rodo kokybės kultūros brandumą.

Praktinis seminaras asmens duomenų apsaugos pokyčius pasitinkantiems įmonių vadovams, savininkams ir kitiems suinteresuotiems asmenims

Informacija, kuri skirta mūsų absolventams, partneriams, įmonių vadovams ir kitiems, duomenų apsauga suinteresuotiems asmenims!
VDU kartu su Advokatų profesine bendrija Viliušis ir Astromskis bei įmone „Duomenų saugumas“ š. m. vasario 9 d. 9-13 val. rengia NEMOKAMĄ praktinį seminarą.
Šeši pranešėjai-ekspertai ir daug naudingos informacijos tam, kad galėtumėte geriau pasiruošti pokyčiams, susijusiems su Bendruoju duomenų apsaugos reglamentu.
Skubėkite registruotis www.vilast.lt/registracija, nes vietų skaičius ribotas.

 

Universitetiniai kursai mokiniams „Teisės pagrindai“

VDU Teisės fakultetas kviečia bendrojo lavinimo mokyklų mokinius dalyvauti nemokamuose universitetiniuose kursuose „Teisės pagrindai“, kuriuose jie galės susipažinti su visomis pagrindinėmis teisės šakomis ir teisine sistema. Registracija kursams vyksta internetu.

Kursai vyks nuo vasario 3 iki gegužės 26 dienos, šeštadieniais 10.00 – 10.45 ir 11.00 – 11.45 val. VDU Teisės fakultete (Jonavos g. 66-206). Mokiniams kursų metu bus pristatytos skirtingos teisės šakos: baudžiamoji, konstitucinė, administracinė, civilinė, ES teisė. Kursų dalyviai taip pat susitiks su geriausiais fakulteto dėstytojais ir lektoriais, galės naudotis naujausia Teisės fakulteto sukaupta teisine literatūra, kartu su profesionalais mokysis atpažinti teisines situacijas, jas analizuoti, kelti klausimus ir ieškoti argumentuotų atsakymų.

Mokiniai kursų metu galės pabūti studentų vietoje – jiems reikės ruoštis paskaitoms, rengti namų darbą, išlaikyti kolokviumą ir egzaminą. Tie, kurių galutinis kurso įvertinimas bus 5 ar aukštesnis, įstoję į VDU (nesvarbu kokią specialybę) galės užsiskaityti šį išklausytą dalyką.

Daugiau informacijos čia.

VDU TF mokslininkų grupė pateko tarp laimėjusiųjų konkursą aukšto lygio mokslinių tyrimų finansavimui!

Keturios VDU mokslininkų grupės pateko tarp laimėjusiųjų konkursą aukšto lygio mokslinių tyrimų finansavimui. Tarptautiniai ekspertai, įvertinę projektus pagal jų naudą ir kokybę, finansuotinais pripažino VDU mokslininkų projektus, susijusius su demografiniais procesais, robotika, vėžio gydymu ir nuotoliniu mokymusi.

Tarptautiniai ekspertai įvertino aukšto lygio mokslinių tyrimų projektų paraiškas, teiktas konkursui pagal 2014-2020 m. ES investicijų veiksmų programos priemonės Nr. 09.3.3-LMT-K-712 veiklą „Mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio MTEP projektus“. Pagal naudos ir kokybės vertinimą finansuotinomis pripažintos keturių VDU mokslininkų grupių – Socialinių mokslų fakulteto, Teisės fakulteto, Gamtos mokslų fakulteto ir Inovatyvių studijų instituto – paraiškos, įgyvendinamos ketverių metų laikotarpyje. Bendra finansuotinų projektų vertė – 2.279.697,95 Eur.

Pagrindinius vertinamų projektų paraiškų atrankos kriterijus – projekto kokybę, tyrimo perspektyvumą bei pareiškėjo mokslinę kvalifikaciją – taip pat atitiko dviejų Socialinių mokslų fakulteto mokslininkų grupių teiktos paraiškos (mokslinių tyrimų vadovai prof. Algis Krupavičius ir prof. Milda Ališauskienė) bei Humanitarinių mokslų fakulteto mokslininkų grupės teikta paraiška (mokslinio tyrimo vadovė prof. Ineta Dabašinskienė). Tačiau minėtoms paraiškoms, kurių bendra vertė sudarė 1.749.052,92 Eur, pasak Lietuvos mokslo tarybos, „finansavimas neskiriamas, kadangi joms finansuoti nepakanka kvietimui teikti paraiškas skirtos lėšų sumos“.

VDU Teisės fakulteto mokslininkų grupė vykdys projektą 3.3-LMT-K-712-01-0173, „Ateities teisės, etikos ir intelektualių technologijų integralumo studija“, mokslinio tyrimo vadovas prof. John Stewart Gordon, bendra projekto vertė –597.391,87 Eur.

Projektu sprendžiama problema kaip reguliuoti intelektualiųjų informacinių ir robotikos technologijų plėtrą, kad nepažeidžiant fundamentaliųjų visuomenės vertybių būtų didinama visuomenės gerovė. Projekto tikslas yra sukurti teisės srities, studentų, tyrėjų bei mokslininkų tinklą ir tobulinti jų mokslinę kvalifikaciją, o taip pat skatinti tarptautinius mokslinių idėjų mainus, vykdant tarpdisciplininius intelektualiųjų informacinių ir robotikos technologijų etikos ir teisės tyrimus, bei jų pagrindu kuriant ateities technologijų teisinio reguliavimo gaires ir modelius, kurie skatintų technologijų plėtrą, nepažeidžiant fundamentaliųjų visuomenės vertybių ir didintų visuomenės gerovę. Projektu siekiama atskleisti intelektualiųjų informacinių technologijų ir robotikos etikos ir teisės transformacijų teorines nuostatas ir problematiką bei parengti šios problematikos tyrimų metodologiją; pagrįsti intelektualiųjų informacinių technologijų ir robotikos teisinio reguliavimo gaires, kurios nepažeidžiant fundamentaliųjų visuomenės vertybių didintų visuomenės gerovę; parengti intelektualiųjų informacinių technologijų ir robotikos etikos ir teisės studijų modulius bei kvalifikacijos tobulinimo gaires, bei skatinti tarptautinius mokslinių idėjų, tyrėjų ir studentų mainus sudarant specializuotą intelektualiųjų technologijų etikos ir teisės studentų ir tyrėjų tinklą. Uždaviniams pasiekti projekte bus atliekamos šios veiklos ir siekiama šių rezultatų: (i) mokslinės literatūros analizė bei konkrečių intelektualiųjų technologijų, etikos ir esamo teisinio reguliavimo aspektų nepakankamumo identifikavimas, parengiama tyrimo metodologija; (ii) parengiamos intelektualiųjų technologijų teisinio reguliavimo gairės; (iii) parengiamos intelektualiųjų technologijų teisės bei etikos studijų pavyzdiniai moduliai; (iv) atliekama projekto srities tyrimus atliekančių mokslininkų paieška ir formuojama duomenų bazė; bei (v) parengiamos teisininkų kvalifikacijos tobulinimo gairės.

VDU TF dėstytojos laimėjo tiesiogiai iš Europos Sąjungos biudžeto finansuojamą Jean Monnet projektą -Europos Sąjungos baudžiamoji teisė ir politika!

Norime pasidžiaugti, kad VDU Teisės fakulteto dėstytojoms prof. Editai Gruodytei ir doc. Saulei Milčiuvienei, vienintelėms Lietuvoje, pavyko laimėti tiesiogiai iš Europos Sąjungos biudžeto finansuojamą Jean Monnet projektą ‑Europos Sąjungos baudžiamoji teisė ir politika. Konkurencija šioje projektų grupėje buvo tikrai didelė – iš gautų 833 paraiškų buvo finansuota tik 141 paraiška.

2017 m. lapkričio 27-28 dienomis abi projekto dalyvės dalyvavo Jean Monnet organizuotame renginyje Kick -off meeting and Biennial Conference -A turning point for Europe, pritraukusiame daugiau nei 300 dalyvių iš įvairių valstybių. Pirmoji diena buvo skirta aptarti klausimus, kurie kyla įgyvendinant projektus bei pasidalinti projekto vykdytojų gerąja praktika. Antroji konferencijos diena buvo skirta ES ateities perspektyvų analizei. Diskutuota apie ES ekonominę ir pinigų sąjungą, ES biudžeto formavimo perspektyvas, bendrą gynybos politiką, globalizacijos iššūkius, bei socialinę politiką. Dalis konferencijoje darytų pranešimų buvo filmuojami ir yra prieinami internetu.

Pranešame, kad jau pavasario semestre bus siūlomas dalykas „Europos Sąjungos baudžiamoji teisė ir politika“. Kviečiame aktyviai registruotis.

Plačiau apie rengiamą dalyko modulį galima pasiskaityti čia:

 

Kviečiame į Kalėdų eglutės įžiebimą!

Visus VDU TF dėstytojus, studentus ir administracijos darbuotojus kviečiame į SMF ir TF Kalėdų eglutės įžiebimo šventę, kuri vyks gruodžio 7 d. 14 val. Jonavos g. 66, I aukšto foje.

Prodekanas skaitmenizacijai dr. Paulius Astromskis – Mokėjimų tarybos narys

Džiaugiamės galėdami pranešti, kad VDU Teisės fakulteto prodekanas skaitmenizacijai dr. Paulius Astromskis buvo įtrauktas į Lietuvos banko ir LR Finansų ministerijos iniciatyva suformuotą Mokėjimų tarybą. Ši taryba nagrinės Lietuvos mokėjimų rinkos plėtros kryptis, probleminius aspektus, stebės inovacijas rinkoje ir įgyvendinamas mokėjimų politikos priemones, teiks pasiūlymus dėl šių priemonių, plėtros krypčių, bei formuos bendrą Lietuvos rinkos poziciją mokėjimų klausimais. Mokėjimų tarybai pirmininkauja LR Finansų ministerijos atstovas, pavaduoja – Lietuvos banko atstovas, o į sudėtį įtraukti ir Lietuvos bankų asociacija, FinTech Lietuva grupė, Lietuvos mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigų asociacija, kiti mokėjimo paslaugų tiekėjų bei vartotojų atstovai.

Įsitraukimas į šią tarybą yra logiška Pauliaus akademinės veiklos ir tyrimų lauko tąsa. 2014 metais dr. Paulius Astromskis apsigynė disertaciją VDU Ekonomikos ir vadybos fakultete tema „Mažojo vartojimo kreditavimo sandorių reguliavimo modelis“, kuria tyrinėjant finansinę vartotojų elgseną buvo sukurtas konceptualus teisinio reguliavimo modelis. Paulius toliau tęsia tyrimus alternatyvių finansinių paslaugų (sutelktinis, tarpusavio skolinimas, mažieji vartojimo kreditai ir pan.) ir jų teisinio reglamentavimo srityje. Be to, bendradarbiaudamas su VDU Teisės fakultetu, dr. Paulius Astromskis įkūrė ir vadovauja studentų tyrimų organizacijai „Ateities teisės laboratorija“, kurios dalis šiuo metu atliekamų tyrimų yra tiesiogiai susiję su naujovėmis finansų sektoriuje (blockchain, ICO ir pan.).

VDU Teisės fakultetas neabejoja, kad įsitraukimas į Mokėjimų tarybą ne tik leis suformuoti aukšto praktinio aktualumo turinčias studentų, magistrantų ar doktorantų tyrimų tematikas, tačiau ir sustiprins fakulteto turimas finansų teisės ekspertines kompetencijas.